V. ZiutekARTYKUŁY, OŚWIADCZENIA2009-06-24

The Ukrainians, “Diaspora”, Zirka Records, 2009

Nowa płyta Ukrainiansów zaskakuje przede wszystkim potężną dawką nuty folkowej. Co prawda zespół zawsze grał folkrockowo – ale “Diaspora” jest swoistym powrotem do korzeni Perera Solovki. “Diaspora” to także symboliczna podróż Ukraińców od Neńki, do miejsc obecnego przebywania na świecie. “Diaspora” – ludzie gromadzą się do wyjazdu, choć nielekko im wyjeżdżać, “Emihranty” – rozpoczyna się długa droga. “Panowie Mołodci” – pojawia się pierwsze pokolenie urodzonych na obczyźnie.

“Sobacze żyttia” – nie wszystkim się powiodło… Ale jest i “Do domu” – wracamy!!! I tak dalej, i tak dalej, każdy utwór ma na tej płycie swoje miejsce nieprzypadkowo dobrane. Zostawmy zatem symbolikę na tym etapie, to co napisałem powyżej to moje subiektywne przemyślenia – i przejdźmy do muzyki. A ta już po pierwszych taktach jest jasna – to The Ukrainians bez dwóch zdań i to zdecydowanie w formie! Echa “Pomarańczowej Rewolucji” pojawiają się tu i zupełnie na poważnie, ale i w formie żartobliwej, czego przejawem jest bardzo dowcipna przeróbka “Children of the Revolution” grupy T.Rex – tutaj zagrana jako… ballada “Dity rewoluciji” z charakterystycznym dla The Ukrainians poczuciem humoru. Peter Solovka i chłopaki nie odcinają się też od swoich punkrockowych korzeni – część tekstów nawiązuje do tematów społecznych i politycznych (zwłaszcza we wspomnianym już piątym utworze “Sobacze żytnia”). Ciekawostką jest sięgnięcie przez zespół do folkloru węgierskiego – “Uhorskyj tanec” to folkrockowo-punkowa adaptacja znanej melodii ludowej znad Balatonu. Pamiętając, że The Ukrainians formalnie pochodzą z angielskiego Leeds (chociaż słuchając płyty łatwo o tym zapomnieć) ciekawe są zapożyczenia z ludowych piosenek, wplecione w napisane od nowa teksty. Do tego jak na kapelę o korzeniach punkowych Ukrainiansi mają bardzo narodowy przekaz, co o ile dla kapel tego typu pochodzących z dawnego “bloku wschodniego” nie dziwiło specjalnie (wszak za “sacjalizma w tzw. demoludach” punkrock był bardziej narodowy niż lewicowy jako bunt przeciwko systemowi komunistycznemu, zupełnie odwrotnie niż na Zachodzie), to angielska kapela folk-punkrockowa, grająca pro-narodowo, jest ewenementem. I w ten sposób właśnie Ukrainiansi nawiązują do punkrockowych tradycji wschodnich. Jednym słowem jest to wybuchowa wręcz mieszanka wschodniego klimatu z zachodnim miejscem zamieszkania. I ta właśnie wybuchowa mieszanka powoduje, że The Ukrainians są zespołem nieprzeciętnym na światowej scenie folkrockowej, a “Diaspora” to znakomita kontynuacja i pierwszej płyty, i “Worona”. Powrót do korzeni – i ukraińskich, i stricte muzycznych. Zespół rusza właśnie w trasę koncertową, na razie w Zjednoczonym Królestwie (Leeds, Manchester, Londyn i dalej), oby szybko dotarli i do nas.
Podsumowując – “Diaspora” to 15 niepowtarzalnych kawałków, to 15 cząstek Ukrainy na angielskiej ziemi, to punkowy czadzik połączony z melodyjnością folka, to udany powrót Ukrainiansów na sceny muzyczne i sygnał, że są w dobrej formie!

Artykul w j. ukrainskim ukazal sie w nr 16 “Naszego Słowa” (19.04.2009)Наше слово” №16, 19 квітня року

Поділитися:

Категорії : Статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*
*