V.ZiutekARTYKUŁY, OŚWIADCZENIA2009-06-25

Julia Doszna “Pastorałki Jerzego Harasymowicza” i “Czado – kolędy łemkowskie”, Fundacja Kolegium Europy Wschodniej, Wrocław 2008

W ostatnim czasie pojawiły się, wydane bardzo starannie nakładem Fundacji Kolegium Europy Wschodniej, dwie płyty o tematyce bożonarodzeniowej w szerokim rozumieniu. Pierwsza z nich to swoisty eksperyment muzyczny, o którym Julia mówiła wcześniej w wywiadach. “Pastorałki Jerzego Harasymowicza” to bardzo ciekawie skomponowane pastorałki, które do tej pory nie były opracowane muzycznie. Julia Doszna jest osobą, która uczyniła to znakomicie!

Jej spokój i piękny głos znakomicie zgrał się z radosną i tchnącą ludowym duchem poezją harasymowiczowską. Julię słyszeliśmy już w tradycyjnym repertuarze łemkowskim, słyszeliśmy z jazzowym fortepianem, słyszeliśmy z gitarą – tym razem otrzymaliśmy od Julii potężną dawkę bardzo nieszablonowo opracowanej poezji śpiewanej. Jest to także ukłon Julii dla jej polskich fanów – pastorałki zaśpiewane są po polsku. Ta płyta wymyka się klasyfikacjom – jest po prostu czymś nowym, innym, a jednocześnie to Julia Doszna, która niezmiennie potrafi zaczarować słuchacza swym ciepłym głosem i siłą spokoju.
Ciekawostką płyty jest krótkie, mówione intro – “Pastorałka Rodowód” wprowadzające w klimat ludowego pojmowania Bożego Narodzenia, gdzie łączy się ze sobą słowiański duch i prawdy biblijne. Całość to 10 utworów, poprzeplatanych opowiastką “Pastorałka Rzeźbiarz Janas”, w tym “Kolęda Gilów”, “Pastorałka Narodzenie” i nieśmiertelna “Księga Włóczęgi”.
{mosimage} “Czado – kolędy łemkowskie” to dla odmiany zbiór 18 kolęd łemkowskich, zaśpiewanych przez Julię i dzieci a capella z ciekawym efektem pogłosu cerkwi (zostały zrealizowane we Wrocławiu we wrześniu 2008). Czado czyli Święte Dziecię – a Julia na płycie sięga właśnie do swego dzieciństwa. Są to dawne kolędy łemkowskie, a także kolędy ponadregionalne w wersji łemkowskiej. Co jest godne pochwały, oba te wydawnictwa cechuje bardzo staranne wydanie z książeczkami. Obu krążkom patronuje “Nasze Słowo”. Obie płyty stanowią na swój sposób całość i wzajemnie się uzupełniają.

Artykuł w j. ukraińskim ukazał się w nr 11 “Naszego Słowa” (15.03.2009) “Наше слово” №11, 15 березня 2009 року

Поділитися:

Категорії : Статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*
*