V.Ziutek ARTYKUŁY, OŚWIADCZENIA2010-04-08

Lemko Tower “Śpiwanoczky”, Lemko Tower, 2009
Czwarty krążek Lemko Tower, nagrany latem 2009 roku, przynosi sporą odmianę w brzmieniu zespołu. Wielka w tym zasługa rodowitej lwowianki, Lesji Szulc, która nie dość że wystąpiła gościnnie w dwóch utworach, to przede wszystkim opracowała wspólnie z Olegiem Smolejem aranżacje utworów, które znalazły się na “Śpiwanoczkach”. Od pierwszych taktów jest to miłym zaskoczeniem, zespół poszedł w brzmienia bliższe miejskim, jednocześnie nie tracąc tego, co w zespole stanowi największą siłę – melodyjnych, młodych głosów.

Znalazło się tu też parę potencjalnych hitów folkowych – np. nowa wersja doskonale znanego “Wyjdi Iwanku” czy “W zelenij uboczy”. Ten nowy styl zespołu ma wielkie szanse trafić do szerszej publiczności, która nie oczekuje rekonstrukcji archaicznych śpiewów, ale pragnie przystępnych wersji swojskiej nuty. Za co wielki ukłon dla Lemko Tower i Lesji Szulc.
Sądzę, że ta płyta i uzyskane na niej brzmienie jest naturalną konsekwencją rozwoju zespołu Lemko Tower. Dzieci podrosły, brzmienie stało się bardziej dojrzałe, pełniejsze, instrumenty brzmią bardziej dorosło. Do tego świetnym posunięciem było artystyczne opracowanie dawnych łemkowskich evergreenów, co tchnęło w nie nowego ducha i spowodowało, że dalej są świeże i miłe dla ucha. Melodyjne młode głosy znakomicie wpisały się w folkowo-jazzowy styl wprowadzony w Lemko Tower przez Lesję – dzięki temu zespół zagrał muzycznie w tej samej lidze, w której grają np. Morawiacy z Tomas Kocko Orchestra czy olsztyński Hoboud – czyli w po prostu w stylu World Music. Tu – łemkowskiego World Music – i w tej lidze zadomowi się na dłużej. Gratulacje!
“Śpiwanoczky” – 11 utworów, ponad trzy kwadranse dobrej muzyki i ciekawy bonus na koniec czyli utwór “Dziwują się” w którym udzielił się wokalnie także ks. Artur Graban. Płyta bierze udział w VII-mej edycji internetowego plebiscytu “Wirtualne Gęśle” i ma w nim spore szanse na dobrą lokatę! Płyta dostępna jest w Muzycznej Galerii Folkowej.

Artykuł w j. ukraińskim ukazał się w nr15/2010 “Naszego Słowa” (11.04.2010);
“Наше слово” №15, 11 квітня 2010 року

Поділитися:

Категорії : Статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*
*