Stowarzyszenie “Ziemia Wierzbicka”ARTYKUŁY, OŚWIADCZENIA2010-09-30

Tradycyjnie w dniach 1-2-3 maja 2010r odbył się zjazd byłych mieszkańców wsi Wierzbica oraz ich potomków. W tym roku zjazd okazał się szczególnym, gdyż wierzbiczanie wzięli udział w jubileuszowych obchodach 100. rocznicy cerkwi w Korniach.

Byli mieszkańcy Korni wraz z wierzbiczanami wspólnie modlili się podczas uroczystej Mszy Świętej, celebrowanej przez księży wywodzących się ze wsi Kornie. Mszę uświetnił śpiew chóru cerkiewnego z Ukrainy, który po mszy koncertował dla przybyłych z dalekich stron wiernych. Należy dodać, że wśród licznie przybyłych (4 autokary) większość stanowili mieszkańcy Pomorza, Warmii i Mazur, Śląska i zagranicy.
Podniosłym momentem święta było poświęcenie płyty pamiątkowej w cerkwi oraz przekazanie przez wierzbiczan wyszytej na płótnie ikony Matki Boskiej) w darze proboszczowi tej świątyni – z przesłaniem, aby znalazła godne miejsce w cerkwi, która dzisiaj służy wiernym obrządku rzymskokatolickiego, i by stanowiła ona znak pamięci o dawnych mieszkańcach tego regionu. Po zakończeniu uroczystości w Korniach wierzbiczanie oraz byli mieszkańcy Kornie udali się na plac po byłej cerkwi w Wierzbicy, gdzie ks. Jan Tarapacki odprawił nabożeństwo ku czci Matki Boskiej. W dalszej części obchodów wierni z procesją udali się na wierzbicki cmentarz, aby tam odprawić panachydę za zmarłych oraz poświęcić umieszczoną przy wejściu tablicę; środki na ten cel zebrało Stowarzyszenie “Ziemia Wierzbicka”. Po zakończeniu oficjalnych uroczystości wierni udali się na poczęstunek, zorganizowany przez sołtysa oraz obecnych mieszkańców wsi Wierzbica. Gościem honorowym była jubilatka- 91-letnia wierzbiczanka Paraskewia Jarmoła zamieszkała w Perwiltach w gminie Lelkowo. Zaśpiewano uroczyście “Mnohaja Lita”. Nasza jubilatka zadeklarowała swój przyjazd w przyszłym roku. Wiernym z Korni wierzbiczanie pokazywali ważne miejsca i symbole w ich dawnej wsi, a wspomnieniom tym sprzyjały wspólne spacery po wsi. Jednym z nich była kaplica na Czernewie, gdzie wierzbiczanie co roku nabierają uzdrawiającą wodę; tym razem woda z kaplicy także powędrowała z wiernymi do ich domów.
Niedziela była równie ciekawym dniem. Rano odwiedziliśmy miejsce kaźni narodu żydowskiego w Bełżcu, po czym udaliśmy się na Mszę Świętą do wsi Hrebenne. Modliliśmy się również w miejscu pochówku księdza mitrata M. Ripeckiego i jego żony we wsi Liski. Stowarzyszenie “Ziemia Wierzbicka” złożyła wieniec na grobie tego zasłużonego duchownego, który w trudnych czasach wzmacniał i szerzył wiarę wśród ludności ukraińskiej. W drodze powrotnej odwiedziliśmy cerkiew w Lublinie, gdzie ksiądz mitrat St. Batruch odprawił nabożeństwo do Matki Boskiej. Po modlitwie ksiądz mitrat podkreślił głęboki sens i głębię działań wiernych zrzeszonych w Stowarzyszeniu “Ziemia Wierzbicka”. Starszych uczestników wycieczki ksiądz mitrat podniósł na duchu, a młodszym i dzieciom wskazał właściwą postawę oraz wyraził nadzieję, że zachowają tożsamość narodową, obrządek, swoją ojczysta, kulturę i tradycję. Dziękujemy księdzu mitratowi S. Batruchowi za duchowe wsparcie w naszych działaniach.

Artykuł w j. ukraińskim ukazał się w nr 25 “Naszego Słowa” (20.06.2010);
“Наше слово” №25, 20 червня 2010 року

Поділитися:

Категорії : Статті

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*
*