„Pomimo wszystko jesteśmy”. Upamiętnienie 70 rocznicy akcji „Wisła”

Map Unavailable

Дата: 12.05.2017


„Pomimo wszystko jesteśmy”. Wydarzenie kulturalne poświęcone upamiętnieniu 70 rocznicy wysiedleńczej akcji „Wisła” odbędzie się 12.05.2017 r., o godz. 17.00 w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej „Manggha”, ul. Marii Konopnickiej, 26.
Podczas koncertu wystąpią zespoły, chór oraz soliści z Polski i Ukrainy
Wstęp wolny.

Wystąpią:
dziecięcy zespół folklorystyczny „Łemkowski Pierścionek” z Gładyszowa
grupa teatralna “PopryVse” działająca przy Zespole Szkół z ukraińskim językiem nauczania w Przemyślu
– solści:
Sofija Fedyna, ukraińska piosenkarka, Przewodnicząca Światowej Federacji Ukraińskich Łemkowskich Stowarzyszeń, docent katedry stosunków międzynarodowych oraz służby dyplomatycznej na Narodowym Uniwersytecie Lwowskim im. Iwana Franki.
Justyna Bluj, studentka Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu solowego
dzieci z Międzyszkolnego Punktu Nauczania języka ukraińskiego w Krakowie wraz z Grupą Przedszkolną,
chór Parafii Greckokatolickiej w Krakowie

W trakcie wydarzenia prezentowane będą książki, slajdy oraz inne publikacje związane z tematyką akcji „Wisła”. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa „Palimpsest” autorstwa Arety Fedak, artystki plastyka z Warszawy.

Organizatorami koncertu są:
Konsul Generalny Ukrainy w Krakowie,
Krakowskie Koło Związku Ukraińców w Polsce
Parafia Greckokatolicka w Krakowie
Fundacją św. Włodzimierza
Krakowski Oddział Zjednoczenia Łemków
Fundacja „Zustricz”
……………………………………………………………………………………………………….
Wysiedleńcza akcja „Wisła”, przeprowadzona przez komunistyczne władze w Polsce w 1947 roku, miała na celu wykorzenienie ludności ukraińskiej, od wieków zamieszkującej tereny Beskidu Niskiego, Nadsania, Łemkowszczyzny oraz Podlasia, co w zamyśle władz, doprowadzić miało do całkowitej asymilacji Ukraińców zamieszkujących Polskę.
Pozbawieni własnej ziemi, brutalnie wywożeni na tereny północnej i zachodniej Polski, przetrzymywani w byłym hitlerowskim obozie koncentracyjnym w Jaworznie, Ukraińcy starali się w obliczu tej tragedii zachować własną tożsamość kulturową, narodową i religijną.

Oprócz oddania hołdu przodkom, których dotknęło tak tragiczne doświadczenie, organizatorzy pragną pokazać siłę i żywotność kultury duchowej, pieśni i słowa, które stanowią najsilniejszy, niezniszczalny oręż w walce o zachowanie własnej tożsamości oraz wzbogacają kulturę polską, której część stanowią dzisiaj mieszkający w Polsce Ukraińcy oraz wiele innych mniejszości narodowych, etnicznych czy religijnych.

Поділитися:

Категорії : Травень

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*
*