Charytatywny koncert Antuanetty Miszczenko

Map Unavailable

Дата: 19.02.2017


W najbliższą niedzielę, 19 lutego, o godz. 19.00, w warszawskim Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. W. Lutosławskiego, przy ulicy Modzelewskiego 59 odbędzie się charytatywny koncert fortepianowy utalentowanej, młodej, ukraińskiej pianistki Antuanetty Miszczenko, która 3 lata temu grała na barykadach podczas tragicznych walk o wolność Ukrainy. Bilety-cegiełki w cenie 25 złotych będą do nabycia w kasie Studia bezpośrednio przez koncertem (kasa będzie otwarta od godz. 18.00) oraz przez Internet (http://sklep.polskieradio.pl/bilety.aspx).
Całkowity dochód z koncertu trafi do dzieci żołnierzy, którzy zginęli w wojnie na wschodzie Ukrainy oraz do dzieci z Awdijewki. Pieniądze będą przekazane za pośrednictwem Związku Ukraińców w Polsce, głównego partnera wydarzenia. Patronat honorowy nad koncertem objęła Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej. Koncert odbędzie się dzięki uprzejmości Zarządu i Dyrekcji Polskiego Radia S.A. (symboliczna cena wynajmu studia) oraz Włodka Pawlika (skrócona sesja nagraniowa).
Antuanetta Miszczenko urodziła się w 1992 roku w Kijowie. Naukę gry na pianinie rozpoczęła w wieku ośmiu lat. Studiowała w Konserwatorium Muzycznym. Zasłynęła swoimi wykonaniami dzieł muzyki klasycznej w samym centrum pamiętnych wydarzeń. Swoją grą wspierała protestujących podczas nocnych wart i ulicznych walk. Uratowała pianino, które miało być użyte jako element barykady. Obiecała protestującym, że będzie dla nich codziennie grać. W rezultacie pianino pomalowane w ukraińskie barwy narodowe stało się jednym z symbolów rewolucji. Na koncercie w Warszawie zagra utwory, które wówczas grała na Majdanie: przede wszystkim Chopina (m.in. „Etiudę rewolucyjną”), ale także „Modlitwę” Bacha oraz utwory ukraińskie.

Koncert zainauguruje promocje wspólnej dystrybucji kinowej filmów dokumentalnych „Usłyszcie mój krzyk” Macieja Drygasa i „Piano” Vity Drygas. Główną bohaterką „Piano” jest właśnie Antuanetta Miszczenko. Film opowiada o tragicznych wydarzeniach, które rozegrały się 3 lata temu na Ukrainie. Drugim najważniejszym bohaterem filmu „Piano” jest Bohdan, uczestnik protestów i walk, który stał się piano ekstremistą. Ten zamaskowany mężczyzna jeździ grać dla żołnierzy na wchodzie Ukrainy na pianinie, na którym wcześniej grała Antuanetta na kijowskim Majdanie.
Z kolei bohaterem filmu „Usłyszcie mój krzyk” jest Ryszard Siwiec, który 8 września 1968 podczas dożynek na Stadionie X-lecia podpalił się na znak protestu “przeciw tyranii kłamstwa, ogarniającego świat” związanej z polską interwencją wojskową w Czechosłowacji. Ofiara jego nie została zauważona przez publiczność na trybunach. W Archiwum WFD zachował się siedmiosekundowy skrawek taśmy, na którym operator utrwalił tragiczne wydarzenie.

Filmy „Piano” i „Usłyszcie mój krzyk” wejdą do kin 17 marca. Dystrybutorem jest firma Żółty Szalik.

Поділитися:

Категорії : Лютий

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

*
*