Категорія Архів: Artykuły, oświadczenia

„Operacja ″Wisła″: inne spojrzenie”

prof. Roman Drozd ■ ARTYKUŁY, OŚWIADCZENIA ■ tekst w j. ukraiñskim: NS, №34, 2017-08-20 Pod takim tytułem dr Artur Brożyniak, pracownik Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie, w numerze 6. „Biuletynu IPN” z czerwca 2017 r. opublikował swój artykuł. Dla czytelnika intrygujące … Детальніше… »

Опубліковано в Artykuły, oświadczenia | Comments Off on „Operacja ″Wisła″: inne spojrzenie”

Akcja „Wisła”. Fakty

 ■ ARTYKUŁY, OŚWIADCZENIA ■ 2017-04-27 Przed akcją „Wisła” było wysiedlenie do ZSRR W latach 1944–1946 miała miejsce akcja wysiedlenia Ukraińców z Polski do ZSRR. Wysiedlono 487 tys. osób, największą liczbę z terenów województwa rzeszowskiego — 273 330, następnie lubelskiego — … Детальніше… »

Опубліковано в Artykuły, oświadczenia, Актуальне | Comments Off on Akcja „Wisła”. Fakty

Oświadczenie ws. Prezydenta Przemyśla

Об’єднання українців у Польщі / Związek Ukraińców w Polsce ■ ARTYKUŁY, OŚWIADCZENIA ■ 2017-01-18 O Ś W I A D C Z E N I E Związek Ukraińców w Polsce z zaskoczeniem przyjął informację o wydanym przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy … Детальніше… »

Опубліковано в Artykuły, oświadczenia | Comments Off on Oświadczenie ws. Prezydenta Przemyśla

APEL DO WŁADZ RZECZYPOSPOLITEJ O PRZECIWDZIAŁANIE PRZEJAWOM WROGOŚCI WOBEC MNIEJSZOŚCI UKRAIŃSKIEJ ORAZ OBYWATELOM UKRAINY

Об’єднання українців у Польщі / Związek Ukraińców w Polsce ■ ARTYKUŁY, OŚWIADCZENIA ■ 2016-12-11 Apel do władz Rzeczypospolitej o przeciwdziałanie przejawom wrogości wobec mniejszości ukraińskiej oraz obywatelom Ukrainy W dniu 10 grudnia br. w Przemyślu przeszedł „Marsz Orląt Przemyskich i … Детальніше… »

Опубліковано в Artykuły, oświadczenia | Comments Off on APEL DO WŁADZ RZECZYPOSPOLITEJ O PRZECIWDZIAŁANIE PRZEJAWOM WROGOŚCI WOBEC MNIEJSZOŚCI UKRAIŃSKIEJ ORAZ OBYWATELOM UKRAINY

Pismo do Prezydenta Miasta Przemyśla

Danuta Kuroń, Grażyna Staniszewska, Izabela Chruślińska ■ ARTYKUŁY, OŚWIADCZENIA ■ 2016-07-03

Опубліковано в Artykuły, oświadczenia | Comments Off on Pismo do Prezydenta Miasta Przemyśla

KOMUNIKAT ZWIĄZKU UKRAIŃCÓW W POLSCE

Piotr Tyma, Prezes Związku Ukraińców w Polsce ■ ARTYKUŁY, OŚWIADCZENIA ■ 2016-07-03 W dniu dzisiejszym o godz. 4 na przejściu granicznym z Ukrainą Uściług – Zosin funkcjonariusze Straży Granicznej wydali decyzję o zakazie wjazdu na terytorium Polski zespołowi ukraińskiemu „Ot … Детальніше… »

Опубліковано в Artykuły, oświadczenia | Comments Off on KOMUNIKAT ZWIĄZKU UKRAIŃCÓW W POLSCE

Śpiewam po ukraińsku ze względów estetycznych

Aleksander Maslej / Олександр Маслей ■ ARTYKUŁY, OŚWIADCZENIA (ЛЕМКІВСКА СТОРІНКА) ■ №42, 2015-10-18 Rozmowa z Romanem Hawranem – bardem Rajdów „Karpaty” i nie tylko Romanie, co sądzisz o dzisiejszych czasach? R.H.: Żyjemy w czasach zmian, wielkich zmian. Pokolenie naszych rodziców … Детальніше… »

Опубліковано в Artykuły, oświadczenia, Лемківска сторінка | Напишіть коментар

O kapłanie anielskiej dobroci

Waldemar Bałda ■ ARTYKUŁY, OŚWIADCZENIA (ІСТОРІЯ) ■ №32, 2015-08-09 Nie doszedł do najwyższych godności, nie pławił się w zaszczytach ani zbytku – wiódł życie trudne, mozolne, borykał z niedostatkiem i zwykłym, ludzkim, brakiem szczęścia. A jednak ks. Cyrylowi Sieleckiemu udało … Детальніше… »

Опубліковано в Artykuły, oświadczenia, Історія | Напишіть коментар

Nie zapominajmy o Wielkim Głodzie

Władysława Łuczka ■ ARTYKUŁY, OŚWIADCZENIA (ПОДІЇ) ■ №48, 2015-11-29 Listopad jest miesiącem pamięci ofiar Wielkiego Głodu w latach 1932-1933, w wyniku którego umarło od 3 do 7 mln osób. Mamy moralny obowiązek pamiętać o ofiarach tego tragicznego wydarzenia, które wycisnęło … Детальніше… »

Опубліковано в Artykuły, oświadczenia, Події | Напишіть коментар

Polska-Ukraina: więcej zaangażowania

Piotr Kościński ■ ARTYKUŁY, OŚWIADCZENIA ■ №38, 2015-09-20 Wyjazdy zagraniczne prezydenta Andrzeja Dudy i jego współpracowników pokazują, iż nowy prezydent poważnie potraktował swoje słowa: „nie jestem zwolennikiem rewolucji w polityce zagranicznej, ale będą korekty, czasami głębokie”. Oczywiście, w Polsce prezydent … Детальніше… »

Опубліковано в Artykuły, oświadczenia | Напишіть коментар